ريه آفتاب بوشهر خبرنگار اوقات شرعی

ريه: آفتاب بوشهر خبرنگار اوقات شرعی طلوع آفتاب غروب آفتاب باشگاه خبرنگاران جوان اوقات شرعی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری ربنای شجریان بی‌نظیر است / ودود موذن‌زاده

این روزها اجرای مناجات، ادعیه و اذان با الحان ایرانی ازسوی برخی‌مورد نقد قرار گرفته که ازجمله آنها می‌توان به اجرای ربنا و همچنین اذان موذن‌زاده اشاره کرد؛ این

ربنای شجریان بی‌نظیر است / ودود موذن‌زاده

ودود موذن زاده: ربنای شجریان بی نظیر است

عبارات مهم : شجریان

این روزها اجرای مناجات، ادعیه و اذان با الحان ایرانی ازسوی بعضی مورد نقد قرار گرفته که ازجمله آنها می توان به اجرای ربنا و همچنین اذان موذن زاده اشاره کرد؛ این در حالی است که مردم کشورمان با تمام وجود این آثار را با همین الحان ایرانی پذیرفته اند.

ایلنا نوشت:ودود موذن زاده، ضمن بیان این مطلب گفت: آنچه به عنوان اذان موذن زاده آشنا می شود نخستین اذان ایرانی است که گفته شده؛ جهت نخستین بار پدر بزرگ ما شیخ کریم موذن این اذان را قبل تر از سال 1332 اجرا کرده هست. این اذان با همین شاخصه ایرانی بودنش در ذهن همه مردم شکل گرفته و مردم آن را دوست دارند. بعد از پدربزرگم نیز این اذان به وسیله فرزندانش رحیم و سلیم موذن زاده و همچنین خود من؛ اجرا شده است است.

ربنای شجریان بی‌نظیر است / ودود موذن‌زاده

این خواننده در ادامه افزود: امکان دارد افرادی اعتقاد داشته باشند اذان را نباید با لحن ایرانی اجرا کرد، من به اعتقاد آنها نیز احترام می گذارم. ولی به خاطر می آورم روزی که آقای شهرام ناظری در مصاحبه ای از “اذان موذن زاده”بسیار تمجید کرد و گفت این اذان در گوشه روح الرواح آواز بیات ترک اجرا شده است و اصلا شاخصه خاص آن، لحن ایرانی اذان است.

او همچنین عنوان کرد: هنر این شاخصه را دارد که بسیاری از مفاهیم، به خصوص در حوزه مذهب را بومی کند که نمونه اش را در معماری مساجد کشورهای متفاوت نیز می بینیم. در اجرای اذان موذن زاده نیز همین اتفاق افتاده هست. اگر بخواهیم دقیقا یک اجرا از کشور دیگری را کپی کنیم که اتفاق مهمی نمی افتد. من اعتقاد دارم شاخصه چنین آثاری (اذان موذن زاده) این است که بومی شده است اند و در خاطره چندین نسل رسوخ کرده اند. یعنی نمی شود آن را از مردم کشور عزیزمان ایران جدا کرد چراکه بسیار جهت آن ارزش قائل هستند.

این روزها اجرای مناجات، ادعیه و اذان با الحان ایرانی ازسوی برخی‌مورد نقد قرار گرفته که ازجمله آنها می‌توان به اجرای ربنا و همچنین اذان موذن‌زاده اشاره کرد؛ این

ودود موذن زاده گفت: هنگامی که این اذان در قالب موسیقی ردیف دستگاهی کشور عزیزمان ایران قرار می گیرد احتمال دارد کمی بحث تجوید و قرائت لغات عربی نیز تحت تاثیر قرار بگیرد. البته مولفه های موسیقی ردیف ایرانی بسیار ماهرانه در این اذان گنجانده شده است است.

این موزیسین افزود: قشنگی اذان هم به گونه ای بوده که نه تنها به روح و مفهوم خود اذان ایرادی وارد نکرده بلکه باعث ارائه بهتر آن، متناسب با فرهنگ ایرانی شده است هست. به همین علت هم؛ اذان موذن زاده به عنوان میراث فرهنگی کشورمان به ثبت ملی رسیده هست. ما نمونه هایی از اذان را در کشورهای متفاوت داریم که به محض شنیدن آنها متوجه می شویم به وسیله فردی از چه ملیتی اجرا شده است هست. به عنوان نمونه هنگامی که اذانی از کشورهای آفریقایی یا ترکیه را می شنوید بالافاصله، هم متوجه اصل خبر می شوید و هم از ملیت فرد موذن اطلاع پیدا می کنید و این به نظر من هیچ ایرادی ندارد و بسیار ارزشمند هست. من هم سال 1376 این اذان را در مسابقه اذان در صداوسیما در کنار یک اذان برگزیده عربی اجرا کردم.

ودود موذن زاده در بخش دیگری از این گفتگو راجع به شاخصه های “ربنا”یی که محمدرضا شجریان اجرا کرده عنوان کرد: در مورد اجرای “ربنا” توصیه مهمی وجود دارد که اجازه نمی دهد بگوییم مجموع کل این اثر به طور کامل در دستگاه های ایرانی یا کاملا در فضای موسیقی عربی اجرا شده است هست. اشتراکاتی میان موسیقی ایرانی و موسیقی عربی وجود دارد، که آقای شجریان در اجرای این اثر از آن الحان استفاده کرده است.

ربنای شجریان بی‌نظیر است / ودود موذن‌زاده

او در ادامه افزود: در واقع “ربنا” تلفیقی از دستگاه های موسیقی ایرانی و عربی هست. از نظر تونالیته فضاهای یکسان بسیاری میان موسیقی ایرانی و موسیقی عربی وجود دارد؛ جهت مثال در دستگاه شور این فضاهای یکسان در تونالیته زیاد مشهود است.

این موزیسین گفت: در اجرای “ربنا” آقای شجریان کار استثنائی انجام داده است و من به نوبه خودم این کار ارزشمند را تقدیر می کنم. این اثر به طور قطع کار دوام محسوب می شود.

این روزها اجرای مناجات، ادعیه و اذان با الحان ایرانی ازسوی برخی‌مورد نقد قرار گرفته که ازجمله آنها می‌توان به اجرای ربنا و همچنین اذان موذن‌زاده اشاره کرد؛ این

این خواننده راجع به اجرای ادعیه و مناجات ها با الحان ایرانی گفت: بحث استفاده کردن یا نکردن از الحان ایرانی در اجرای مناجات ها بحثی است که این روزها بسیار باب شده است که من از نظر شرعی و فقهی اطلاعی در این زمینه ندارم ولی اعتقاد دارم “ربنا” بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است و شاید چنین توانایی در اجرا تا چندین نسل دیگر تکرار نشود. از نظر موسیقایی نیز ربنا یک اثر بی نظیر محسوب می شود.

واژه های کلیدی: شجریان | ایرانی | موسیقی | محمدرضا شجریان | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs