ريه آفتاب بوشهر خبرنگار اوقات شرعی

ريه: آفتاب بوشهر خبرنگار اوقات شرعی طلوع آفتاب غروب آفتاب باشگاه خبرنگاران جوان اوقات شرعی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری ما را بازی نمی‌دهند! / فاطمه هاشمی

بجز خیلی از کمدین‌های مرد سینما و تلویزیون که کارشان را با مهران مدیری شروع کرده‌اند و سال‌هاست در اوج هستند و تنور گیشه سینما و تعداد مخاطبان آثار تلویزیونی را

ما را بازی نمی‌دهند! / فاطمه هاشمی

فاطمه هاشمی: ما را بازی نمی دهند!

عبارات مهم : زندگی

بجز خیلی از کمدین های مرد سینما و تلویزیون که کارشان را با مهران مدیری شروع کرده اند و سال هاست در اوج هستند و تنور گیشه سینما و تعداد مخاطبان آثار تلویزیونی را داغ نگه می دارند، چند بازیگر زن هم در آثار مدیری بازی کرده ا ند که در نوع خود بی نظیر بوده و نخستین کمدین های زن بعد از پیروزی انقلاب را تشکیل داده اند. یکی از آنها فاطمه هاشمی است.

به گزارش جام جم آنلاین، بازیگری که حتی قبل از ساخت «ساعت خوش» همکاری خود را با مدیری شروع و در مجموعه پرواز ۵۷ بازی کرد.

هاشمی در آثاری مانند شب های برره، قهوه تلخ، شوخی کردم و… نیز برابر دوربین مدیری رفت.

این بازیگر با کارگردانان دیگری نظیر فلورا سام، شهاب عباسی، یوسف صیادی، مسعود شاه محمدی و… نیز همکاری کرده است.

هاشمی ولی مدت زیادی است که در تلویزیون کم کار شده. با او که این روز ها مشغول بازی در نمایش هایلایت هست، هم صحبت شدیم تا برایمان از سختى ها و آسانى ها حرفه بازیگری بگوید.

کم پیدایید! قبلا زیاد در تلویزیون می دیدیم شما را؛ چه می کنید این روزها؟
این یک پرسش اساسی است که خیلی ها از من و طیف وسیعی از بازیگران می پرسند! ولی واقعیت این است که ما نمی توانیم جواب این پرسش را بدهیم باید کسانی جواب بدهند که ما را به کار دعوت نمی کنند و به ما نقش نمی دهند! فقط این را می دانیم که سابقه زیادی در بازیگری داریم و در کارهای خوبی هم برابر دوربین رفته ایم. خودمان دوست داریم همچنان بازیگری را ادامه دهیم ولی از هر راهی می رویم که به جواب برسیم، آیا ما را بازی نمی دهند، به نتیجه نمی رسیم!

چند سالی است که از مافیای بازیگری صحبت می شود که نقش ها فقط بین تعداد محدودی بازیگر تقسیم می شود، به همین علت می توان آنها را در زیاد کارها دید، شما هم به این عنوان اشاره می کنید؟
بله! البته کسی را که با لابی و واسطه و… نقش می گیرد، نمی توان بازیگر دانست! بازیگران، افرادی هستند که جهت نقش ها زحمت کشیده و از همه خلاقیتشان استفاده کرده اند تا مورد نیاز نباشد جهت دیده شدن و نقش گرفتن دست به هرکاری بزنند! بازیگر حرفه ای و کاربلد نه رانت دارد و نه پول که بتواند وارد پروژه های متفاوت شود. بازیگر حرفه ای سابقه ای دارد که تنها اعتبار اش به حساب می آید.

شما در کارهای متفاوت با مباحث گوناگونی بازی کرده اید و تنها به سوژه ها و آثار طنز اکتفا نکرده اید، بنابراین محدودیتی هم جهت پذیرش نقش ندارید؟
هر بازیگری دوست دارد نقش های متفاوت را تجربه کند و توانایی های خود را به چالش بکشد ولی واقعیت این است که حتی بازیگرانی که سال هاست در یک گونه از آثار بازی می کنند و کارهای درخشانی هم دارند، مدت هاست که بدون کار هستند و به آنها نقش پیشنهاد نمی شود. بازیگران با تجربه ای الان منزل نشین شد ه اند که حداقل باید سالی در دو یا سه کار بازی کنند.

به اصطلاح شما جوانی خود را پای حرفه بازیگری گذشته اید، الان از گزینش خود چه حسی دارید؟
الان از حرفه ام و گردانندگان آن دلگیرم! و در جواب این پرسش می گویم انتخابم درست نبوده! ولی به قول شما من جوانی و همه علاقه و عشقم را پای این حرفه گذاشته ام و انتظار داشتم که در این سن جواب زحماتی را که کشیدم، بگیرم ولی در سال های اخیر به ما خیلی بی مهری شد! و من این پرسش را از خودم و اطرافیانم می پرسم که چه اتفاقاتی باعث شد که ما به حاشیه برویم. این گِله تنها من نیست، خیلی از بازیگران هستند که دوره ای در اوج بودند و اکنون کسی سراغ آنها را نمی گیرد.

برخی جوان ها بر این باورند که بازیگری با خود شهرت و پول می آورد، با تجربه ای که در این زمینه دارید آیا گزینش رشته بازیگری به ریسکش می ارزد؟
ما هم زمانی که کارمان را شروع کردیم، علاقه و علاقه حرف اول را می زد، پول نبود ولی جهت دلمان کار می کردیم به مرور پول و شهرت هم وارد حرفه و زندگیمان شد. کار، تجربه، تحصیل، شهرت، پول و… به صورت موازی پیش می رفت و همه چیز خوب بود ولی چند سالی است که از هیچ کدام از اینها خبری نیست! الان من از خودم می پرسم آیا انتخابم اشتباه بود؟ ولی در مسیری که طی کردم، اشتباهی انجام ندادم که رشته کار از دستم در برود یا خطایی بکنم که الان از آن حس خوبی نداشته باشم . به همین علت نمی توانم خودم را قانع کنم که گزینش رشته بازیگری اشتباه بوده ولی این را می دانم اتفاقات خوبی در حرفه بازیگری جهت من و امثال من رخ نمی دهد و این ناراحت کننده است.

با این اوصاف چرخ زندگی می چرخد؟
سوپراستارها که خیلی خوب زندگی می کنند؛ کار، شهرت و پول را در کنار هم دارند ولی صحبت من راجع به بازیگرانی است که زیاد در تلویزیون کار می کردند. این گروه الان بشدت مسئله کار و معیشت دارند! بخصوص بازیگران مرد که مسئولیت تامین مخارج زندگی را به عهده دارند و این روزها اصلا شرایط خوبی ندارند.

از راهی که تا به امروز در زندگی طی کرده اید راضی هستید؟
من سال های خوب زیادی را در زندگی تجربه کرده ام که بابت همه آنها خدا را شاکرم. هنگامی که کارم را با مجموعه پرواز ۵۷ با آقای مدیری شروع کردم با همه علاقه و علاقه ام به بازیگری روی آوردم. خیلی مشکل دیدم ولی ناراضی نبودم؛ چون داشتم تجربه کسب می کردم و جهت شروع کار مورد نیاز بود. زیاد از ۲۰ سال است که بازیگرم ولی با همه پرسشها از انتخابم راضی هستم. فقط ای کاش بی مهری هایی که چند سال اخیر دیدیم به نوعی جبران شود و به بازیگران باتجربه ای که با علاقه و علاقه بازیگری را گزینش کرده و سال ها جوانی خود را پای این حرفه گذاشته اند هم توجه شود! بد نیست مسئولان و متولیان فرهنگ و هنر سری هم به بازیگران قدیمی که مدتی است دیده نمی شوند، بزنند و حال آنها را جویا شوند و از آنها بپرسند، کجایید؟ چه می کنید؟!

ما را بازی نمی‌دهند! / فاطمه هاشمی

واژه های کلیدی: زندگی | بازیگر | بازیگری | بازیگران | تلویزیون | تلویزیون | مهران مدیری | بازیگران مرد | بازیگران قدیمی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs